Już po raz dwunasty nauczycielskie drużyny siatkarskie stanęły do rywalizacji w ramach „Ciężkowickiej Belferiady”. Turniej drużyn mieszanych rozgrywany w Ciężkowicach od 2003 roku cieszy się dużą popularnością wśród nauczycieli z powiatów tarnowskiego, gorlickiego nowosądeckiego a także miast Nowy Sącz i Tarnów. W tegorocznej edycji „Belferiady” rozegranej 11 maja udział wzięło osiem zespołów, które w pierwszej fazie turnieju zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej z nich znaleźli się nauczyciele z Grybowa, Bobowej, SOSW w Zbylitowskiej Górze oraz gospodarze – połączone siły nauczycieli ZSOiZ i gminy Ciężkowice. Miejscowa drużyna wykazała się gościnnością oddając rywalom wszystkie z rozegranych setów a najlepszym zespołem grupy okazała się reprezentacja SOSW, przed zespołem ZNP Bobowa. W grupie drugiej wystąpiły ekipy z Gromnika, Chełmca, Nowego Sącza i Bobowej. Zwycięzcami grupy zostali belfrzy z Chełmca , przed drużyną ZSOiZ i gminy Gromnik, Nowym Sączem i żeńską drużyną MKS „Podkarpacie” Bobowa.
W drugim etapie rywalizacji zespoły z miejsc IV w grupach zagrały o VII lokatę a trzecie w tabelach grup o V miejsce w końcowej klasyfikacji. Drużyny z pierwszych dwóch miejsc w grupach rozegrały mecze półfinałowe a następnie rywalizowały o miejsca na podium turnieju.
W pierwszym półfinale Zbylitowska Góra pokonała Gromnik 2:0 (25:14, 25:19) i po raz jedenasty w historii „Belferiady” zapewniła sobie prawo gry o końcowy prymat. Ekipa SOSW tylko raz nie zagrała w finale ciężkowickiego turnieju. Było to w 2008 roku kiedy to zespół z przyczyn niezależnych … nie wziął udziału w imprezie. Drugi półfinał to starcie innych „wielkich” ciężkowickich zmagań – drużyn z Chełmca i Bobowej. Oba zespoły wystep[owały w wszystkich dotychczasowych turniejach i wielokrotnie stawały na podium „Belferiady”. W tegorocznych zmaganiach również potwierdziły swoją klasę a w walce o finał lepsi okazali się nauczyciele z Bobowej wygrywając 2:1 (19:25, 25:20, 15:6). W spotkaniu niezwykle emocjonującym spotkaniu finałowym zespół SOSW w Zbylitowskiej Górze pokonał ZNP Bobowa 2:0 (25:23, 25:22) i po raz kolejny został mistrzem „Ciężkowickiej Belferiady”. Trzecie miejsce w zawodach zajął Chełmiec po zwycięstwie 2:1 z Gromnikiem (20:25, 25:20, 15:8), piąte Grybów po zwycięstwie z Nowym Sączem a siódme Ciężkowice pokonując „Podkarpacie” Bobowa.
Po zakończeniu sportowej rywalizacji uczestnicy „Belferiady” udali się do ośrodka rekreacyjnego zakładu Energetycznego, gdzie nastąpiło oficjalne podsumowanie zmagań. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk burmistrza Ciężkowic Zbigniewa Jurkiewicza oraz radnego powiatowego Stanisława Kuropatwy pamiątkowe dyplomy i statuetki a najlepsze drużyny także puchary. Organizatorzy wybrali również najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika turnieju. Statuetkę MVP wśród pań odebrała Patrycja Gądek z Chełmca a najlepszym wśród panów uznano Pawła Andreasika ze Zbylitowskiej Góry. Po ceremonii dekoracji nastąpiło integracyjne spotkanie przy grillu i muzyce.
Głównym organizatorem „Ciężkowickiej Belferiady” 2013 było Ognisko TKKF „Pogórze” w Ciężkowicach a imprezę organizacyjnie wspierali: ZSOiZ w Ciężkowicach, UKS „Junior” przy Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach oraz Zarząd Oddziału ZNP w Ciężkowicach. Patronat honorowy nad turniejem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński.
Zawody zostały dofinansowane ze środków GKPiRPA w Ciężkowicach