Archive for Maj, 2016

W sobotę 14 maja rozegrano kolejną edycję turnieju piłki siatkowej nauczycieli „Ciężkowicka Belferiada”. W 13-letniej historii tych rozgrywek nauczycielskie zespoły spotkały się już po raz piętnasty. Tym razem na starcie imprezy stanęło 7 zespołów reprezentujących: Wojnicz, Chełmiec, Gromnik, Bobową ( dwa zespoły), Grybów i Ciężkowice. Wśród uczestników z przyczyn niezależnych zabrakło „największych” z poprzednich lat – drużyn z Nowego Sącza i SOSW ze Zbylitowskiej Góry. Wobec ich braku do grona faworytów zaliczano Chełmiec, Bobową, Wojnicz i Grybów. Te przedturniejowe dywagacje znalazły potwierdzenie na parkiecie. Chełmiec i ZNP Bobowa dominowały w grupie „B” podczas gdy w grupie „A” karty rozdawały Wojnicz i Grybów. Po rozegraniu pojedynków grupowych po dwie najlepsze drużyny w klasyfikacji każdej z grup stanęły do walki w spotkaniach półfinałowych turnieju. W pierwszym z nich ZNP Bobowa pokonała Wojnicz a w drugim Chełmiec okazał się lepszy od Grybowa. Zwycięzcy tych spotkań stanęli naprzeciw siebie w finale „Belferiady”. Po bardzo zaciętym i stojącym na wysokim poziomie meczu zwyciężyli nauczyciele z Chełmca, którzy uczestnicząc we wszystkich edycjach „ Belferiady” po raz pierwszy sięgnęli po puchar dla najlepszej nauczycielskiej drużyny ciężkowickich rozgrywek. Drugie miejsce zajął Oddział ZNP Bobowa, trzecie Wojnicz a czwarte przypadło nauczycielom z Grybowa. Równocześnie ze spotkaniami w pierwszej „czwórce” turnieju rozgrywano pojedynki o miejsca 5-7 w zawodach. Tutaj drużyny rywalizowały „każdy z każdym” z zaliczeniem meczu grupowego pomiędzy MKS Podkarpacie Bobowa a nauczycielami z Ciężkowic wygranym przez Bobową. Trzecim zespołem grającym w tej grupie był Gromnik. Po rozegraniu wszystkich spotkań piąte miejsce zajęło Podkarpacie Bobowa, szóste Gromnik a siódme – gościnni gospodarze zawodów – nauczyciele z Ciężkowic. Po zakończeniu rozgrywek organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe statuetki i puchary za zajęte miejsca a także okolicznościowe upominki. Przyznano również wyróżnienia indywidualne dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika turnieju. Z okazji jubileuszowej „Belferidy” Kapituła Rozgrywek przyznała specjalne nagrody Super Volley Belfra . Statuetki te odebrali: Adam Urbanek z Bobowej, Dariusz Ruchała z Chełmca – kapitanowie swoich drużyn, którzy uczestniczyli we wszystkich edycjach rozgrywek skupiając wokół siebie zawodników oraz starosta tarnowski Zbigniew Karciński corocznie wspierający „Belferiadę” .
„Ciężkowicka Belferiada” to jednak nie tylko sportowe zmagania. Turniej jest okazją do spotkania towarzyskiego integrującego środowiska nauczycielskie, miejscem wymiany zawodowych doświadczeń oraz wspólnej zabawy. Nauczyciele ponadto propagują w ten sposób aktywność ruchową, dają przykład zdrowego stylu życia oraz proponują sport jako formę aktywnego wypoczynku.

TKKF Pogórze był współorganizatorem rozgrywek piłki nożnej gimnazjalistów o puchar Starosty Tarnowskiego. Półfinały turniejów odbyły się w Gromniku i Wojniczu . Gimnazjaliści z Ciężkowic walczyli wraz z kolegami z Tuchowa , Siemiechowa, Gromnika, Zalasowej i Chojnika o trzy premiowane miejsca w Gromniku. Pomimo dobrej postawy nie udało się im jednak awansować do grona sześciu najlepszych zespołów po dosyć pechowych porażkach z Tuchowem i Siemiechowem. Awans oprócz w/w wywalczyła również ekipa z Gromnika. Finałowy turniej odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie a walczyły w nim także zespoły z Łęgu Tarnowskiego, Wierzchosławic oraz Żabna. Poziom zawodów był wysoki i bardzo wyrównany o czym świadczy fakt , że kilka spotkań rozstrzygnęły dopiero rzuty karne. Ostatecznie tryumfatorami turnieju zostali gimnazjaliści z Łęgu Tarnowskiego wyprzedzając Gromnik i Tuchów. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody ufundowane przez Starostę, który w swoim wystąpieniu zaprosił gimnazjalistów do szkół powiatowych podkreślając bardzo dobrą bazę sportową szkół i uzyskiwane wysokie wyniki sportowe. Najlepszym strzelcem turnieju został Jacek Śliwa z Siemiechowa a najlepszym bramkarzem Dominik Tryt z Łęgu Tarnowskiego.
Tabela końcowa:
1. Gimnazjum Łęg Tarnowski
2. Gimnazjum Gromnik
3. Gimnazjum Tuchów
4. Gimnazjum Siemiechów
5. Gimnazjum Żabno
6. Gimnazjum Wierzchosławice