Archive for Kwiecień, 2013

W niecodzienny sposób postanowili uczcić swojego patrona – bł. Jana Pawła II uczniowie ZSOiZ w Gromniku. Szkoła już po raz drugi zorganizowała 24-godzinny mecz siatkarski, w którym swoisty hołd wielkiemu Polakowi mogli oddać wszyscy, którzy potrafią łączyć sport z nauką pozostawioną przez polskiego papieża. Ten niekwestionowany wychowawca pokoleń niejednokrotnie wskazywał na role sportu w wychowaniu młodzieży. Mówił m.in. „Sport nie jest celem, ale środkiem, może stać się czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swoje najlepsze strony” (2000r), „Sport ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak lojalność, przyjaźń, wspólnota, solidarność” (2000r.) czy też „Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić” (Elbląg 1999).
Te idee wcieliły w życie setki zawodników i zawodniczek, którzy przystąpili do rywalizacji w ramach Gromnickiego przedsięwzięcia. Na parkiecie grali uczniowie i absolwenci ZSOiZ w Gromniku, nauczyciele, władze samorządowe i szkolne oraz uczniowie okolicznych szkół . Wśród nich była reprezentacja dziewcząt i chłopców Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach.
W meczu uczestnicy w sposób przypadkowy zostali podzieleni na dwa zespoły umownie nazwane jako „niebiescy” i „żółci”. Mecz rozpoczął się w samo południe 4 kwietnia a zakończył się następnego dnia o tej samej porze. Przez całą dobę trwały zmagania a na boisku pojawiały się kolejne drużyny. Każda grupa zawodników miała określony czas na rozegranie kilku setów i podtrzymanie nieprzerwanego pojedynku. Ostatecznie według nieoficjalnych danych rozegrano 88 setów a zwycięzcami meczu został zespół „żółtych”. „Żółci” pokonali „niebieskich” 55:33 w setach i 1860 : 1620 w małych punktach.
Zawody rozgrywane pod hasłem „Pamiętamy… dla Ciebie Gramy” w ramach obchodów Dnia Patrona objęte były patronatem honorowym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz starosty tarnowskiego Romana Łucarza.