W dniach 3-go i 4-go maja rozegrany został Rowerowy rajd na Orientację pod hasłem „Z Prądem i Pod Prąd”. Imprezę skupioną wokół LGD „Dunajec – Biała” organizowało CKiP Gminy Ciężkowice a organizacyjnie wsparło Ognisko TKKF „Pogórze” w Ciężkowicach.
W pierwszym dniu zawodów uczestnicy mieli na celu pokonanie tras wiodących przez malownicze tereny gmin Ciężkowice, Zakliczyn, Pleśna i Wojnicz zrzeszonych w LGD. Zadaniem zawodników było zebranie jak największej ilości punktów przyznawanych za odczytanie specjalnie przygotowanych kodów rozlokowanych w różnych punktach na terenie gmin LGD. Każdy z zawodników został wyposażony w mapę z oznaczonymi punktami kontrolnymi oraz kartę kontrolną z zawartymi w niej miejscami kontrolnymi i wartością punktową każdego z odwiedzanych miejsc. Najwyżej punktowane były oczywiście miejsca najdalej oddalone od miejsca i startu i mety, które usytuowane były obok Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Start rajdu nastąpił o godzinie 10:00 a uczestnicy musieli zameldować się na mecie do godziny 17:00. Zadanie okazało się niezwykle trudne bowiem żadnemu z zawodników nie udało się zebrać maksymalnej ilości punktów. Z pewnością decydujący wpływ na przebieg rywalizacji miały warunki pogodowe. Uczestnicy rajdu musieli zmierzyć się nie tylko z trudnymi trasami ale przede wszystkim z przechodzącymi tego dnia przez Pogórze burzami z obfitymi opadami deszczu i gradu. Zawodnicy zbierający punkty w dowolnej kolejności obierali różne formy taktyki. Jedni zaczynali od najbliższych miejsc kontrolnych inni ruszyli w kierunku najwyżej punktowanych gospodarstwa agroturystycznego „Klisiówka” w Biadolinach Radłowskich i restauracji „Misterium” w Wojniczu zdobywając po drodze punkty w gospodarstwach „Pod Świerkami” w Pleśnej i Chacie pod Wałem” w Lichwinie, by w drodze powrotnej „zaliczać” punkty położone na terenie gminy Zakliczyn i Ciężkowice. Zawodnicy oprócz wymienionych miejsc zbierali punkty w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach, Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, Dworku Paderewskiego w Kąśnej, Ranchu na Zagórzu, G.A. „Jarenka” w Kąśnej Górnej, Ranchu Stetson w Jastrzębi, G.A. „Jolanta” w Siekierczynie, Uroczysku Jamna w Jastrzębi, G.A. „Gajówka” w Jamnej, Bacówce w Jamnej, G.A. Ziołowa Dolina” w Kończyskach oraz zakliczyńskim Ratuszu. Aby zaliczyć wszystkie miejsca punktowe zawodnicy musieli przejechać około 120 km drogami i bezdrożami Pogórza. Najlepszym w rywalizacji okazał się Dawid Miłkowski z dorobkiem 25 punktów na 29 możliwych do zdobycia. Zwycięzca nie zdążył odwiedzić Dworku Paderewskiego, Domu Rekolekcyjnego i G.A. „Jarenka”. Na zdobycie kompletu punktów zabrakło czasu bowiem na mecie zameldował się na dwie minuty przed zamknięciem listy.
Rywalizacja toczyła się również wśród grup zorganizowanych. Tutaj prym wiodły dwa zespoły z Gromnika – jeden prowadzony przez Pawła Kafla a reprezentujący tamtejszą „podstawówkę” a drugi prowadzony przez Edwarda Cudka złożony z Gromnickich gimnazjalistów. Oba zespoły równo zameldowały się na mecie i z równą ilością 13 zdobytych punktów podzieliły się pierwszym miejscem w klasyfikacji.
Drugi dzień imprezy to rowerowy tor przeszkód. Rywalizacja oparta na przeszkodach zaczerpniętych ze szkolnych rywalizacji konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zgromadziła na stracie w większości dzieci i młodzież. W rywalizacji wzięli udział również dorośli toteż jej przebieg miał interesujący przebieg. Zawodnicy musieli pokonać szereg przeszkód w jak najkrótszym czasie. Za każdy błąd ( naruszenie przeszkody, podpórka, ominięcie przeszkody) skutkował karnymi sekundami. O trudności toru świadczy fakt, iż żadnemu z uczestników nie udało się pokonać go bez karnych sekund. Najlepszym w tej rywalizacji okazał się wicemistrz powiatu tarnowskiego tegorocznego konkursu BRD uczeń SP w Gromniku Jakub Wójcik. Zwycięzca zaliczył co prawda 6 sekund karnych jednak była to najmniejsza liczba wśród uczestników dodatkowo czas uzyskany przez zwycięzcę był jednym z najlepszych toteż Jakub odebrał nagrodę dla najlepszego zawodnika rywalizacji.
Drugim w klasyfikacji toru przeszkód okazał się … zwycięzca rajdu na orientację z poprzedniego dnia Dawid Miłkowski a na trzecim miejscu sklasyfikowano młodszego z braci Miłkowskich, ucznia SP w Bogoniowicach Bartosza. Najlepsi zawodnicy rywalizacji z obu części zawodów odebrali na scenie ciężkowickiego Amfiteatru z rąk Burmistrza Ciężkowic Zbigniewa Jurkiewicza pamiątkowe dyplomy i nagrody. Dodatkowo nagrodzeni zostali najmłodsi uczestnicy rywalizacji z których najmłodszym okazał się 6 letni Szymon Dziuban.
Szymon w rowerowym torze przeszkód został sklasyfikowany na bardzo wysokim – piątym miejscu „zaliczając” 22 punkty karne.
Całość rywalizacji okazała się ciekawym przedsięwzięciem a zawodnicy snują plany co do rywalizacji w kolejnych edycjach zawodów. Przed organizatorami zatem stoi wyzwanie by impreza nie miała jednorazowego charakteru a stała się wydarzeniem cyklicznym. Głownym organizatorem imprezy było CKiP Gminy Ciężkowice z dyrektorem Wojciechem Sankiem,
koordynatorem zawodów był Piotr Drebot a sędzią głównym rywalizacji Marek Dziuban.